CESTA K MAGNETICKÉ LEVITACI

Ve středu 22. 9. jsme se po delší „kovidové“ přestávce konečně mohli opět podívat do Světa Techniky v Ostravě. Sedmáci se tak vydali na vzdělávací program - Cesta k magnetické levitaci. A cesta to byla celkem zábavná.

V učebně Velkého Světa jsme odložili respirátory a roušky, vzali do ruky magnety a cesta za doprovodu dvou nadšených lektorů Světa Techniky mohla začít. Nejdříve si žáci osahali různé druhy umělých i přírodních magnetů a pohráli si s jejich magnetickými silami. Každý žák si pak vytvořil vlastní magnetku a mohlo se začít zkoumat magnetické pole Země. Od magnetky už nebylo daleko k výrobě kompasu → volně plující papírová lodička (vlastní výroby) s vlastnoručně zmagnetovaným železným hřebíkem představovala volně pohyblivou magnetickou střelku reagující na zemské magnetické pole.

Žáci tak našli magnetické i zeměpisné póly Země. Lektoři jim pak připomněli proces vzniku polárních září. Učivo fyziky probírané během distanční výuky se v hlavičkách mnoha žáků moc dlouho neudrželo, takže tyto hrátky s magnety vše napravily.

Celkem zajímavou aktivitou bylo i zkoumání vlastních mobilů pomocí speciální fólie, která dětem odhalila všechny magnety skryté uvnitř. Dozvěděly se, proč jsou magnety i v mobilech a další zajímavé informace o využití magnetického pole dnes i v blízké budoucnosti. Takže budoucí inženýři teď mají o čem přemýšlet.

Největším počinem však byla výroba levitujícího stroje, na jehož výrobě se podíleli všichni žáci po dvojicích. Jak to za pomocí šesti kruhových magnetů s otvory a tužky nakonec zvládli, se podívejte do galerie.

PaedDr. Dana Čapandová

Odpočet

Do konce školního roku zbývá

Odpočet
skončil

Nezapomeň popřát

Předevčírem měl svátek: Slavomír
Včera měl svátek: Zdeněk
Dnes má svátek: Milena
Zítra má svátek: Miloš
Pozítří má svátek: Zora